středa 11. října 2017

Pletení svetrů s Kate Davies - průběžná zpráva část 1.

Foto: Kate Davies


V září jsme vypsaly malý KAL (společné pletení) - pustily jsme se do svetrů dle úžasných návodů skotské designérky Kate Davies.

Jakkoliv jsou fotografie lákavé a představa, jak sedíme u skotského potoka ve svetříku nádherných barev unášející, nejprve je třeba se prokousat trochou méně záživného pletení a rozhodování. 
Většina návodů Kate Davies je totiž pletena odspodu. Tzn. že se nahodí dolní lem svetru a plete se postupně nahoru tělo, poté se stejně tak od dolního lemu upletou rukávy, vše se na kruhové jehlici spojí  a pak se teprve jako bonbónek na závěr vyplétá sedlo.

Jakmile jsme si vybraly návod a přízi, jako úplně první věc je ale třeba úplést si vzorek a dobře se změřit  - na základě těchto dvou parametrů zvolit velikost jehlic a velikost svetru, kterou budeme plést.
I v průběhu pletení je dobré si svetr na sobě zkoušet, pomůže nám k tomu rozpletení na dvě lanka, případě prodlouhžení lanka spojovačem lanek.

Jak si uplést vzorek se můžete podívat na tomto videu:

Svetr Cockatoo Brae a Epistrophy, které si Vlněné sestry vybraly, jsou rozepínací, ale pletou se v kruhu s tím, že se v místě rozepínání nahodí určitý počet ok na tzv. mostek - který se na závěr rozstřihne. Na fotografii je místo vyznačené a také vidíte tvarování boků pomocí ujímání.


Rukáv je možné lést na ponožkových jehlicích nebo na speciálních zkrácených....


O tom jak se rukávy a tělo spojí do kruhu si povíme zase příště :-)


Foto: Kate Davies

2 komentáře:

 1. Mostek teda není z lícu vůbec vidět? To jsem vůbec netušila, představovala jsem si ho úplně jinak :)
  No už jsem zvědavá na kurz...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lenko, není, on se přirozeně zahne dovnitř, mrkni na naše video, tam je to vidět:)

   Smazat