čtvrtek 18. února 2016

Pleteme fair isle!


Technika pletení metodou "fair isle" je pojmenovaná po nádherném ostrově Fair, který se nachází severně od Velké Británie blízko Shetlandských ostrovů. 

Ostrov Fair ze západu.
via Wikipedie
  Možná kvůli silnému větru a chladnému počasí na něm začaly plést svetry, které ostrov tak proslavily. 
I když zima v našich končinách není nikterak velká, i my si můžeme krásný vyplétaný doplněk -  svetr nebo vestu - uplést!  
Připravily jsme pro Vás sérii videí o technice pletení touto metodou - kdy se při pletení v jedné řadě střídají dvě barvy.
V prvním videu se seznámíme s metodou, kterou Vlněné sestry používají při střídání dvou barev při pletení.V typickém "fair-isle" vzoru se střídají barvy v malých úsecích (po 1,2 nebo 3) okách. Můžeme se ale setkat se vzory, kde jsou mezery mezi barvami delší a v rubové řadě by nám vznikaly dlouhé přetahované úseky, které jednak nejsou vzhledné, ale ani praktické (při oblékání se do nich zachytávají prsty). Proto  je zapotřebí při pletení přízi, kterou v rubu přetahujeme - zaplétat neboli fixovat (ang. trap the floats). O tom je naše druhé video:-)Většina vest či svetrů pletených technikou fair isle se plete na kruhové jehlici stále v lícu. V momentě, kdy se dostáváme k průramkům a výstřihu, bychom musely pleteninu rozdělit a začít plést i v rubu. Tomu se ovšem vyhneme, pokud použijeme tzv. můstky (ang. steeks). Je to pruh většinou pletený nad pěti oky, který spojuje přední a zadní část, takže můžeme plést i nadále v kruhu. Po dopletení se můstky fixují a prostřihnou. O této technice je naše poslední video.

Pro pletení metodou fair isle doporučujeme použití přírodních materiálů - především 100% vlny. Vhodným materiálem a hojně využívané jsou příze firmy Rowan - Felted Tweed DKFine Tweed. Obě mají krásné přírodně laděné barvy a nádherný rustikální vzhled.Na Ravelry.com  jsou pro Vaši inspiraci k nalezení stovky návodů pro pletení krásných vyplétaných projektů.
Vybíráme pár našich nejoblíbenějších:
"My favourite things" scarf
Paper Dolls

Inspirace z Pinterestu

Krásné barevné pletení přejí Vlněné sestry!


14 komentářů:

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 2. Hurá :)) Videa pro mě, dost natvrdlou :D A vesticka vypadá nádherně :)) Tak moc za ně díky :))

  OdpovědětVymazat
 3. Díky, speciálně na tohle jsem číhala. A ta čepka a vesta, nádhera! Zhmotnění trpělivosti! Petra

  OdpovědětVymazat
 4. Že bych se do toho ostrovního pletení nakonec taky pustila? Milé sestry, to je super, to vaše video!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pozor, jsou nakažlivé. Už jsem projela Pinterest, ač to běžně nedělávám a mám spousty možných (a lákavých) tipů na tvorbu. Asi tak do roku 2176. :-) Petra

   Vymazat
 5. Děkuji za videa,sestřičky,od toho workshopu přemílám v hlavě, že se dám do fair isle pletení. Ta vesta dopadla nádherně! Lenka J.

  OdpovědětVymazat
 6. Ta vesta je krásná! Děkuji moc za videa, přesně tohle jsem neuměla a mám na svém svetru delší úseky příze. Takže další už jen s videem od Vás!

  OdpovědětVymazat
 7. Tohle je moc užitečnej příspěvěk, díky za něj. Je v tom kus práce.

  OdpovědětVymazat
 8. milé sestry, děkuji, pletu už dlouho, ale tohle je skvělá vychytávka! Super!
  Krásně provedeno

  OdpovědětVymazat
 9. Všem děkujeme za milé komentáře:-)

  OdpovědětVymazat
 10. Děkuji za videa! Krásně všechno vysvětlují. Už už se chystám do toho taky pustit.

  OdpovědětVymazat
 11. Videa jsou velmi dobře udělaná, pochopí to i nepříliš zkušená pletařka. Jenom mě mate jedna záležitost: když úplet rozstřihnu, tak už ho nikdy nemůžu vypárat. Svetr je pak na věky?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, takový svetr je pak navěky a jak my říkáme, je to do dědictví:-)))

   Vymazat