čtvrtek 4. června 2015

Ohlédnutí za uplynulou sezónou workshopů

V uplynulé sezóně jsme uspořádaly více jak 15 workshopů!
Je pro nás opravdovým potěšením provázet Vás pestrým a krásným světem pletení!
Malé ohlédnutí obrazem....

 Brno - Dílna Matilda

 Brno - Dílna Matilda

Znojmo Butik Brusinky

 Olomouc - MC Heřmánek

Praha Prague Patchwork Meeting

Závěrečné brněnské setkání v Dílně Matilda:-)
 ♥

Marie a Katka s námi absolovovaly téměř celou brněnskou sezónu, začínaly jako začátečnice a během roku se vypracovaly k nádherným pleteným kouskům. 


 Marii a Katku jsme poprosily o malé shrnutí jejich zkušeností z pletením:

Jak jste se k pletení, potažmo k našemu workshopu dostaly?
Katka: Setkáním s Vlněnými sestrami a následně s vaším blogem / e-shopem, který mě dostal nabídkou nádherných přízí a Vašich prací/ a touha naučit se něčemu novému.
Marie: Poprvé jsem měla jehlice v ruce asi kolem 11-12 let, naučila jsem se hladce, obrace od mamky na sladké růžovoučké akrylové vlně, vlastnoručně předtím vypárané (vášeň pro recyklaci mám stále;-)). Pletení mě bavilo a po určitých delších či kratších intervalech jsem se k němu vždy ráda vracela. Pletla jsem vždy spíš intuitivně - šály nebo čepice (obdélník nahoře stažený). Poslední interval trval asi 5 let. Loni na konci prázdnin jsem šla kolem dílny Matilda, pak jsem se podívala na jejich stránky a našla jsem v novinkách workshopy pletení. Byla to láska na první pohled:-D.

Co bylo/je těžké a náročné?
Katka:  Zpočátku jsem bojovala vůbec s tím jak mi připadalo pletení složité. Čtení v návodech, vzory, ale vydržela jsem a po pár workshopech a trpělivostí Vlněných sester, jsem najednou zjistila, že se to dá zvládnout. A když člověk najednou vytvoří první šátek, tak ho pletení doslova pohltí.
Marie: Poznat a pochopit souvislost mezi silou příze, velikostí jehlic a vlastním způsobem pletení neboli kolik čeho potřebuji a na jakých jehlicích to mám plést, abych dosáhla požadované velikosti a pak to uvádět do praxe. My, kteří stále částečně improvizujeme se častěji učíme pokusem-omylem. V klidu spojit první kruhovou řadu na dlouhém laně bez přetočení. Zpočátku orientace v návodech, než si člověk zapamatoval, co která zkratka  znamená. Jako jednodušší vnímám anglické překlady nebo jednoduché anglické návody. Návody z časopisů jsou trochu vyšší level, ale jen další rok pro toho, kdo do nich má chuť a motivaci se naučit něco dalšího.
Preferuji slovní popis místo schématu - copánky, krajkové vzory...Občas je a stále bude těžké zvolit, která příze a projekt je pro mě prioritou - finanční hledisko. Učím se plánovat a být trpělivá:).

Co Vám při učení se pletení pomáhalo nebo pomáhá doteď?
Katka: Hodně mi pomáhají hlavně workshopy, kde mi je vše přímo ukázáno a vysvětleno.
Marie: První půlrok hlavně vědomí, že mohu využít "horkou linku" Marie - Helča -Katka. 
Společné sdílení na workshopech, zkušenosti a tvorba ostatních, svět "Ravelry - crochet and knit komunity". Motivuje mě potřeba zkoušet nové projekty, možnost vytvářet něco praktického a estetického pro ostatní a také zpětné vazby, že výtvory potěšily a jsou funkční a žijí už svým vlastním životem...

Jaký je Váš vztah k pletení nyní?
Katka: Pletení je pro mě relax a krásný koníček.
Marie: Pletení je vášeň, pletení je inspirace, pletení je relaxace. Svět barev, originalita přízí, svobodné tvoření, jejichž syntézou je harmonický svět bez spěchu, bez kontroly, bez hranic ...

Máte nějaký vzkaz nebo poselství pro úplné začátečníky?
 Katka: Hlavně to nevzdávat. Zvládne to každý, kdo opravdu chce.
 Marie: Milí lidé, dopřejte si kvalitní přízi, na první projekt nejlépe tu, kterou nahodíte na jehlice č. 4 (doporučuji bambusové kruhové), jsou lehké, příze neklouže, puštění oka je minimalizováno. Pokud oči utečou, opakuji si Katčinu větu z prvního workshopu: "Zachovám klid, oči naberu zpět na jehlici a pokračuji jakoby se nechumelilo." Pleťte pro radost, pro sebe a začínejte tolik projektů, kolik chcete - je čas začínat a čas dokončovat:-). Děkuji Vlněným sestrám za každý workshop, za kvalitní materiál a nápad sdílet své zkušenosti s ostatními a  všem sestrám, které pletením přispívají k světovému míru a míru v nás.


Moc děkujeme za milé odpovědi a věříme, že budou povzbuzením pro všechny, kteří stále váhají se do světa pletení ponořit. Již připravujeme sérii workshopů nejen pro úplné začátečníky, ale i pro pokročilé pletařky a moc se na setkání s Vámi těšíme:-)

Keep knitting!5 komentářů:

 1. holky gratulace, jen tak dále....
  PS: ten pytlík na první fotce je perfektní (y)

  OdpovědětVymazat
 2. Moc krásně napsané... i já se přidávám k těm, kterým Vlněné sestry změnily pohled na pletení. Vždycky mě bavily rukavice, návleky a ponožky ale po shlédnutí Vašeho blogu mi spadla čelist a dala jsem se do pletení šátků. Dokonce jsem překonala i fóbii z kruhových jehlic :-D no a teď nedám dopustit na kruhové výměnné :-D Nepřemýšlely jste někdy přiblížit workshopy třeba do Opavy? B-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme za krásná slova. Také bychom rády jezdily na workshopy častěji a více a na různá místa, ale nejde to, věříme, že se někde někdy potkáme a přejem hezké zážitky s jehlicemi:-)

   Vymazat
 3. Milé Vlněné sestry, zdravím Vás, ráda u Vás nakupuju a pletu s Vámi, ale teď se bojím, jestli nejsem v tísni :-) - pletu Haruni z Malabrigo Sock Rayon Vert a zvolila jsem tu delší variantu (myslím 289 ok) - vyjde mi klubíčko? Díky za radu, hezké dny, Jana L.

  OdpovědětVymazat